Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
LU Atomfizikas un spektroskopijas institūta direktors Jānis Spīgulis. Foto: Toms Grīnbergs, LU Preses centrs
LU Atomfizikas un spektroskopijas institūta direktors Jānis Spīgulis. Foto: Toms Grīnbergs, LU Preses centrs
LU Atomfizikas un spektroskopijas institūta direktors Jānis Spīgulis. Foto: Toms Grīnbergs, LU Preses centrs Profesors Jānis Spīgulis. Foto: Toms Grīnbergs, LU Preses centrs
Profesoram Jānim Spīgulim svinīgi pasniegta Valtera Capa balva
LU Preses centrs
04.09.2013

Izgudrotāja Valtera Capa 4. septembrī Latvijas Zinātņu akadēmijā svinīgi pasniegta Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes profesoram Jānim Spīgulim par ievērojamiem izgudrojumiem šķiedru optikā un biofotonikā.

Dr.habil.fiz. Jānis Spīgulis ir LU Fizikas un matemātikas fakultātes profesors, LU Atomfizikas un spektroskopijas institūta vadošais pētnieks. J.Spīgulis ir autors pirmajai optisko šķiedru tematikai veltītajai mācību grāmatai latviešu valodā, piedalījies divu optikas uzņēmumu dibināšanā. Viņš saņēmis dažādus apbalvojumus.

Spīgulis veicis pētījumus atomspektroskopijā, optoelektronikā un šķiedru optikā, bet kopš 1995.gada pievērsies biomedicīniskai optikai un biofotonikai. Pēdējā laikā pieteicis un vadījis vairākus nozīmīgus Eiropas Savienības struktūrfondus, 7.Ietvarprogrammas un citus starptautiskus projektus jaunu optiskās diagnostikas un monitoringa metožu un ierīču izstrādē, iesaistot biofotonikas pētījumos ap 50 jauno zinātnieku, stāsta LZA pārstāve Ilga Tālberga

Šo balvu labākajam izgudrotājam kopš 2004.gada reizi divos gados kopīgi piešķir firma Minox (Vācija), Latvijas Zinātņu akadēmija un LR Patentu valde.

Izcilais izgudrotājs Valters Caps (dzimis 1905.gada 4.septembrī Rīgā, miris 2003.gada 17.jūlijā Šveicē), ar savu pasaulslaveno fotoaparātu VEF-Minox veicināja Latvijas vārda atpazīstamību pasaulē. Fotoaparāta Minox ražošanu uzsāka Rīgas rūpnīca VEF (1938-1942), pēc kara to turpināja Vācijā.

2001. gadā Valters Caps viesojās Rīgā un saņēma Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda doktora diplomu.