Mundheim ģimene

Kā Guna, tā Roberts dzimuši Eiropā pagājušā gadsimta četrdesmito gadu sākumā, taču pārmaiņu vēji ģimenes aiznesa pāri okeānam. Šobrīd Mundheim ģimene dzīvo Ņujorkā, ASV.

Mecenāte Guna Mundheim (dz. Šmichens) (1936) dzimusi Rīgā, bet dzimtas saknes meklējamas Baldonē. II Pasaules kara laikā ar ģimeni devusies bēgļu gaitās, līdz 1949. gadā ieceļojusi ASV. Par savu alma mater sauc Pensilvānijas Universitāti, kur ieguvusi augstāko izglītību gan eksaktajās zinātnēs, gan mākslā. Vispirms studējusi ķīmiju un strādājusi bioķīmijas jomā, bet daudzu gadu garumā Guna Mundheim paralēli gleznoja un ar panākumiem piedalījās vairākās vietējās izstādēs. Izkopusi talantu, turpinot mākslas studijas Pensilvānijas Tēlotājmākslas akadēmijā, arī strādājusi par pasniedzēju mākslas nozarē. Karjeru veidojusi kā gleznotāja, strādājot ar akvareļkrāsu, eļļu un arī jauktā vidē. Mākslinieces karjeras laikā ieguvusi dučiem apbalvojumu. Gunas darbi ir apskatāmi gan daudzās privātajās kolekcijās, gan izstāžu zālēs ASV, Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā, kā arī Pasaules latviešu mākslas savienības kolekcijā Cēsīs un citviet. Guna Mundheim ir labdarības organizācijas "Friends of the University of Latvia" valdes locekle un rūpējas par spožāku augstāko izglītību Latvijā.

Mecenāts Roberts Mundheim (1933) ir pasaulē atzīstams amerikāņu advokāts un Pensilvānijas Universitātes emeritētais tiesību zinātņu un finanšu profesors. Mundheim dzimtas izcelsme meklējama Vācijā, bet Otrā pasaules kara seku dēļ 1939. gadā ģimene emigrēja uz ASV. Augstāko izglītību tieslietās ieguvis ar izcilību Hārvardas Universitātē. Visas dzīves garumā strādājis vadošos amatos savā nozarē. Profesors saņēmis daudzas nozīmīgas atzinības un godalgas, tostarp 2014. gadā saņēmis žurnāla “Amerikas Jurists” apbalvojumu par mūža ieguldījumu. Tas ir prestižākais apbalvojums, kādu vien pasniedz ASV juristiem. 2007. gadā R. Mundheim kļuva par Vācijas Federatīvās Republikas Atzinības krusta virsnieku.

Profesors vēl joprojām neatlaidīgi darbojas vairākās nozarēs, tai skaitā strādājot tieslietu firmā Ņujorkā,  pasniedzot lekcijas Arizonas Universitātē, kā arī ir aktīvi piedaloties vairāku bezpeļņas organizāciju valdēs. R. Mundheim uzņēmība un panākumi patiesi iedvesmo – ne velti Pensilvānijas Universitātes Tieslietu skola, kurā bijis ilggadējs dekāns, profesoram R. Mundheim ir veltījusi Goda krēslu.

Atbalsts

2013. gadā Mundheim ģimene nodibināja Izcilības stipendiju, ko piešķir LU bioloģijas vai ķīmijas bakalaura programmas labākajam studentam, kas turpina studijas maģistrantūrā. Gan topošais biologs Juris Ķibilds, gan topošais ķīmiķis Mārtiņš Balodis Latvijas Universitāti absolvēja, saņemot diplomu ar izcilību. Vienas stipendijas apjoms ir 3 500 USD.
2014. gada sākumā, atsaucoties Džona Medvecka aicinājumam, Guna Mundheim sniedz 1 000 USD  atbalstu LU Biznesa inkubatora Biznesa ideju fondam.
2014./2015. akad. gadā Mundheim ģimene turpina atbalstīt LU studentu, piešķirot stipendiju, to iegūst Elīna Černooka (2 700 eiro).

2017./2018. akad. gadā tiek piešķirta Mundheim ģimenes stipendija, turpinot atbalstīt LU studentu – Aija Trimdale (3 000 EUR).

2017. gadā ziedo 1 201 eiro Latvijas Universitātes Rakstu mājas būvniecībai.

2018./2019. akad. gada stipendiāte – Eva Emīlija Česle (3 000 eiro).

2019. gadā ziedo 3 072,92 eiro.

Paldies par atbalstu!

Rubrika "STĀSTĀM PAR..."