Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Testēšanas poligons eksperimentālo būvrisinājumu testēšanā izvietošanai LU Botāniskajā dārzā
Pēdējās izmaiņas veiktas:
09.01.2014.

20.septembrī Latvijas Universitātes (LU) Fonds parakstīja sadarbības līgumu ar būvuzņēmumu "RE&RE" par atbalstu Latvijas Universitātes projektam, kura ietvaros LU Botāniskajā dārzā tiks izveidots testēšanas poligons ar īpašām celtnēm, kuru būvniecībā tiks izmantotas un testētas Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemērotas būvkonstruckijas, risinājumi, izejmateriāli, procesi utml.

Šis ir pirmais šāda veida projekts Latvijā, kas padziļināti un kvalitatīvi analizē būvniecības procesā izmantotās tehnoloģijas un materiālus no tie piemērotības Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, energoefektivitātes un energo patēriņa aspekta.

Projekta mērķisir identificēt un izstrādāt tādus Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemērotas ārējo norobežojošo konstrukciju risinājumu, kas galvenokārt veidoti no vietējām izejvielām, un ļauj nodrošināt termiskā komforta apstākļus telpās ar pēc iespējas mazāku energopatēriņu. “RE&RE motivācija iesaistīties šajā projektā ir ļoti pamatota - ilgtspējīga un energoefektīva būvniecība ir virziens, uz kuru iet visa būvniecības nozare, un Latvijai šajā virzienā ir lielas iespējas.

RE&RE jau ir ticis tālu, bet nenoliedzami izejmateriālu un konstrukciju risinājumu piemērotība, ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kas ļauj nodrošināt cilvēkiem un videi piemērotas dzīves un darba platības. Līdzīgi kā uztura speciālisti iesaka mums ēst mūsu reģionā audzētus dārzeņu un augļus, mēs kā būvnieki varam apgalvot -  jāmeklē mūsu klimatiskajiem apstākļiem, temperatūras svārstībām un ģeogrāfiskajām īpatnībām piemēroti risinājumi, kas šeit ražoti vai attīstīti. Izpētot un pārzinot dažādus materiālus, to īpašības un izmaiņas Latvijas klimatā, inženieri, arhitekti un mēs - būvnieki - varēsim ļoti precīzi piemērot materiālus, paaugstinot energoefektivitāti, ēkas ilgtspēju kopumā, cilvēku dzīves kvalitāti un harmoniju apkārtējā vidē,” skaidro Didzis Putniņš, RE&RE ģenerāldirektors.

Projekta ietvaros tiks uzceltas 5 būves-stendi, ar identiskiem parametriem, kas celti no būtiski atšķirīgiem materiāliem. Prioritāte ir materiāli, kas ir veidoti no vietējām izejvielām un/vai tiek ražoti Latvijā un/vai tiek pietiekami plaši Latvijā lietoti būvniecības praksē. Visām modeļēkām ir vienādi logi, durvis, pārsegumi  un apkures/dzesēšanas sistēmas, kā arī vienāda gaisa apmaiņas intensitāte. Visi stendi tiek novietoti ārā vienādos apstākļos  – LU Botāniskā dārza teritorijā.

“Šis ir ilgtermiņa projekts, kas ilgst kopumā divus gadus un ļauj mums izprast būvrisinājumu izmaiņas un dinamiku. Rezultātā mēs varēsim sagatavot objektīvu un praksē pamatotus ieteikumi un rekomendācijas  būvnozares praktiķiem, ražotājiem,  likumdevējiem LR normaītvo dokumentu pilnveidošanai un  rīcības plānam “gandrīz” nulles patēriņa ēkas, ko virza Eiropas energoefektivitātes direktīvas. Aiz visiem šiem terminiem un testiem slēpjas mūsu galvenais, ilgtermiņa ieguvējs - cilvēks un vide,” paredzamos projekta rezultātus raksturo projekta vadītājs dr. fiz. Andris Jakovičs,  LU Vides un tehnoloģisko procesu matemātiskās modelēšanas laboratorija.

Atbalsts
5 būves-stendu vērtība ir 13735,95 eiro.