Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Alcheimera slimības modelēšana: uzvedības un smadzeņu proteīnu ekspresijas regulēšanas iespējas
Pēdējās izmaiņas veiktas:
02.02.2015
Iegādātā aparatūra pētījumiem. Foto: LU Medicīnas fakultātes arhīvs

Alcheimera slimības problēma visā pasaulē ir satraucoša tās izplatības dramatiskā pieauguma dēļ. Līdz šim nav izdevies atklāt racionālus paņēmienus šīs slimības apturēšanai, ir iestājusies zināma stagnācija. Tomēr visas pasaules neirozinātnes centros šī problēma joprojām ir aktuāla.

Projekts paredz meklēt jaunas farmakoloģiskās stratēģijas, izmantojot GABAerģiskās vielas (kas varētu kompensēt sinaptisko disfunkciju), kā arī amiloīda peptīda fragmentus, kas darbotos kā visas peptīda molekulas antagonisti. Tā kā pēdējās tendences ir meklēt vielas, kas darbotos protektējoši agrīnā AD fāzē, negaidot demences iestāšanos, bet kas izpaužas kā vidējs neirodeficīts (mild cognitive impairment), pētījuma fokuss ir vērsts uz hipokampa un korteksa proteīnu ekspresijas regulāciju, kas ietverti sinaptiskās plasticitātes un kognitīvo procesu nodrošināšanā.

Rezultāti tiks atspoguļoti un diskutēti LU, Latvijas Farmakoloģijas biedrības, Eiropas Smadzeņu Padomes nacionālās darba grupas sēdēs un konferencēs, Latvijas Zinātņu Akadēmijas sēdēs, popularizēti radio un žurnālos.                                                                                  

Atbalsts projektam
2014.gada nogalē LU Medicīnas fakultātes projektam ierīču, aparātu un reaģentu iegādi EUR 7291,32 apmērā nodrošina LU mecenāta Jāņa Priedkalna kapitālieguldījuma augļi.