Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Ērģeles
Pēdējās izmaiņas veiktas:
22.11.2013

"Ērģeles lai mūžam skan!"

Foto: LU Preses centrs

Pirms 80 gadiem radās ideja, ka Latvijas Universitātei (LU) kā Latvijas Republikas intelektuālajam un kultūras centram nepieciešamas savas ērģeles. LU rektors un Valsts prezidents aicināja sabiedrību iesaistīties kampaņā, lai uz LU 18 gadu jubileju LU Lielajā aulā būtu modernākās tā laika ērģeles.

Pēc 112 dienu ilgas ziedojumu vākšanas kampaņas – no 1935.gada 9.septembra līdz 1936.gada 21.februārim – ieceri izdevās īstenot, savācot 25 000 latu. Ērģeļu atklāšanas koncerts notika 1937.gada 11.aprīlī.

LU Lielās aulas ērģeļu iegādē piedalījās vairāki simti organizāciju un individuālie ziedotāji – tas bija valstiski nozīmīgs pasākums. Iesaistījās valsts amatpersonas, LU vadība un darbinieki, korporācijas, ievērojami tā laika uzņēmumi un Latvijas inteliģence.

2013.gadā, pēc 76 gadu klausītāju priecēšanas, LU ērģelēm bija nepieciešams veikt rekonstrukciju un modernizēt atbilstoši laikmeta garam.

LU Lielās aulas ērģeles ir trešās lielākās Latvijā uzreiz pēc Rīgas Doma ērģelēm un Liepājas trīsvienības baznīcas ērģelēm. Lielās aulas ērģeļu atjaunošana ievērojami dažādos Latvijas koncertdzīves iespējas. Lielās aulas ērģeles spēlē katrā LU izlaidumā, tas ir īpašs mirklis absolventiem un LU viesiem dzirdēt ērģeļspēli.

Ērģeļu atjaunošanas pirmā posma darbiem 2013.gadā kopā bija nepieciešami 40 000 eiro, lai atjaunotu I, II spēles galdu un iegādātos nepieciešamos materiālus – paldies visiem, kas atsaucās. Aptuveni gada laikā tika saziedoti 41 765.36 eiro, lai varētu notikt ērģeļu atjaunošanas darbi.

Paldies LU jau esošajiem mecenātiem (10 personas un uzņēmumi), kas iesaistījās kampaņā; paldies 199 LU Fonda dažādu gadu stipendiātiem; paldies 27 esošajiem un bijušajiem LU studentiem; paldies 34 LU docētājiem un darbiniekiem, LU arodbiedrības pārstāvjiem; paldies vairāk nekā 100 privātpersonām un ģimenēm no Kanādas; paldies studentu un studenšu korporāciju pārstāvjiem, īpaši korporācijai “Imeria”; paldies privātpersonām un anonīmajiem ziedotājiem. Kopā tas izdevās – “Ērģeles lai mūžam skan!”