Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Foto: Toms Grīnbergs, LU Preses centrs
Foto: Toms Grīnbergs, LU Preses centrs

Profesoram A. Ambainim pasniegs augstāko Latvijas Zinātņu akadēmijas apbalvojumu
LU Preses centrs
26.11.2013

Par izciliem rezultātiem kvantu skaitļošanas teorijā Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Lielo medaļu 28. novembrī saņems Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes profesors, LZA īstenais loceklis Andris Ambainis.

LZA rudens pilnsapulcē 28. novembrī tiks pasniegta Lielā medaļa un akadēmiķis profesors Andris Ambainis nolasīs akadēmisko lekciju par tēmu „Kvantu skaitļošana: starp datorzinātni, fiziku un matemātiku”. Darba kārtība paredzētas arī LZA prezidenta Ojāra Spārīša un akadēmiķa, LU profesora Rūsiņa Mārtiņa Freivalda uzrunas, kā arī LZA jauno locekļu vēlēšanas un ziņojumi par zinātnes dzīves aktualitātēm.

Profesors Andris Ambainis ir viens no pasaulē vadošajiem kvantu skaitļošanas pētniekiem. Viņa rezultāti ir visbiežāk citēto rezultātu vidū. Pateicoties akadēmiķim Andrim Ambainim, izdevies piesaistīt Eiropas Savienības (ES) 7. Ietvara pētniecības projektu Quantum Computer Science (QCS), kurā Latvijas Universitāte koordinē Eiropas līmeņa konsorciju. Tajā ietilpst 8 universitātes un zinātniskie institūti no 7 valstīm. ES 7. ietvara programma atbalsta pētījumus kvantu skaitļošanā caur Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) programmas apakšprogrammu Future and Emerging Technologies (FET, latviski - "Nākotnes tehnoloģijas"). FET mērķis ir atbalstīt fundamentālus pētījumus, kas tālākā nākotnē var būt lietderīgi Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozarē. Tāda līmeņa starptautiskā pētījumu koordinācija LZA akadēmiķa vadībā notiek pirmo reizi.

Šā gada 12. martā LZA Senāts lēma par Akadēmijas augstākā apbalvojuma - Latvijas Zinātņu akadēmijas Lielā medaļas piešķiršanu Latvijas un ārvalstu zinātniekiem par izciliem un radošiem sasniegumiem.

Latvijas Zinātņu akadēmijas Lielā medaļa tiek pasniegta kopš 1993. gada zinātnieku saimē atzītajiem un augstu novērtētajiem zinātniekiem. Tā  ir atlieta bronzā, tās aversā attēlots LZA ģerbonis ar uzrakstu “Academia Scientiarum Latviensis”, reversā tiek iegravēts apbalvotā vārds, uzvārds un medaļas piešķiršanas datums. 2010. gadā Lielo medaļu piešķīra arī LU rektoram prof. Mārcim Auziņam.