Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Amerikas latvieši atbalsta onkoloģijas pētniecības attīstību LU Medicīnas fakultātē

05.07.2018.

Latvijas Universitātē (LU) ir uzsākts jauns ziedojumu vākšanas projekts onkoloģijas pētniecības attīstībai Medicīnas fakultātē (MF). Godinot un atceroties latviešu izcelsmes medicīnas zinātņu doktoru, profesoru, pasaulslavenu vēža pētniecības speciālistu Jāni Vilibertu Kļaviņu, viņa ģimene LU fonda ziedošanas platformā ziedot.lu.lv ir izveidojusi projektu.

Pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados Jānis V. Kļaviņš studēja LU MF (vienlaicīgi arī Filozofijas fakultātē), kā arī iestājās LU studentu jauktajā korī “Dziesmuvara”. Zinātnisko karjeru Jānis V. Kļaviņš veidoja ASV, strādājot kā profesors patoloģijā Djūka Universitātē (Duke University), Kolumbijas Universitātē (Columbia University), Kornela Universitātes medicīnas koledžā (Cornell University College of Medicine) un Alberta Einšteina medicīnas koledžā (Albert Einstein College of Medicine). Viņš bija patoloģijas departamenta vadītājs Bruklinas un Kvīnas katoļu medicīnas centrā (Brooklyn un Queens katoļu medicīnas centrs). J. V. Kļaviņa darbs visu mūžu bija saistīts ar vēža ārstēšanas pētniecību, īpaši vēža marķieru.

“Mans tēvs profesors Dr. med. Jānis V. Kļaviņš aizgāja mūžībā šī gada 11. februārī.  Tētim tiešām bija bagātīga dzīve, pilna ar panākumiem gan kā medicīnas un onkoloģijas profesoram un zinātniekam, gan kā profesionālam solo dziedātājam.  Tētis lielāko daļu savu zinātnisko darbu veltīja cīņai ar vēzi, un viņš koncentrējās un attīstīja virzienus, kas saistās ar tā sauktajiem vēža norādītājiem jeb marķieriem.  Godinot tēti, mana ģimene vēlējās izveidot kaut ko paliekošu, tāpēc mana mamma, māsa, brālis un es visi sapratām, ka šāds ziedojumu projekts tētim būtu ļoti svarīgs, īpaši mērķis – palīdzēt Latvijai un onkoloģijas pētniecības attīstībai. Tāpat arī Latvijas Universitāte vienmēr bija ļoti tuva un svarīga tētim, un tas noteica izvēli sadarboties ar LU un LU fondu.  Tēta kolēģi un draugi, piemēram, profesors Ivars Lācis un profesors Uldis Vikmanis, arī atbalstīja šo ideju. Ceram uz atsaucību un atbalstu šai labdarībai!” stāsta J.V. Kļaviņa dēls Filips Kļaviņš, kurš projektam ir ziedojis 1 000 eiro.

Jānis V.Kļaviņš ir saņēmis daudzus starptautiskus pagodinājumus un apbalvojumus. 1990. gadā viņš kļuva par Latvijas Zinātņu akadēmijas ārzemju locekli, bet 1991. gadā saņēma Latvijas Universitātes Goda doktors bioloģijas zinātnē titulu. 2000. gadā viņš saņēma Paula Stradiņa balvu medicīnā, kā arī kļuva par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku – par īpašiem nopelniem Latvijas labā. Profesors lepojas ar sasniegumiem mūzikā – 1989. gadā slavenā Vīnes Šūberta biedrība apbalvoja viņu ar reti izdoto lielo zelta medaļu par Šūberta dziesmu izpildījumiem.

Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas Jānis V. Kļaviņš darbojās pie Medicīnas fakultātes atjaunošanas Latvijas Universitātē. Palīdzēja ar studiju programmas veidošanu, ziedoja medicīnas instrumentus un literatūru atjaunotajai fakultātei. Tāpat Jānis V. Kļaviņš veica lielu darbu “Dziesmuvaras” atjaunošanā Latvijā.

Kampaņai ir iespējams ziedot LU fonda ziedojumu platformā, izvēloties projektu “Ziedojumi profesora Dr.med. Jāņa V. Kļaviņa piemiņai”.