Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

A. Ramata-Stunda, uzstājoties LU Zinātnes kafejnīcā "Ādas aizsardzība citā gaismā". Foto: Emīls Trauliņš
Satiekas dermatoloģija, bioloģija un farmācija...
Anna Ramata-Stunda, LU izdevums "Alma Mater"
02.01.2019.

Gada tumšākajos mēnešos, kad gaismu gribas vairāk, LU Bioloģijas fakultātes organizētajā Zinātnes kafejnīcā tika diskutēts, kāpēc reizēm gaismas klātbūtnē rodas šūnām toksiskas vielas, savukārt vairākos bioloģiski aktīvu vielu, kā arī materiālu ražošanas procesos gaisma ir kritiski nozīmīga. Tā kā mūsu āda ir pastāvīgā apkārtējās vides, tostarp gaismas ietekmē, šoreiz lielākais uzsvars diskusijā tika likts uz gaismas ietekmi uz ādu, kā arī vielām un materiāliem, kas nonāk saskarē ar ādu.

Zināms, ka ultravioletais starojums ir galvenais faktors, kas veicina ādas novecošanos. Novecojoties āda ne tikai zaudē estētiski pievilcīgu izskatu, bet arī nespēj pilnvērtīgi pildīt savas funkcijas – aizsargfunkciju, imūnās aizsardzības funkciju, izmainās arī jušanas un biosintēzes funkcijas. Lai pasargātu ādu no ultravioletās gaismas nelabvēlīgās ietekmes, kā arī stimulētu ādas atjaunošanos, šobrīd ir pieejams plašs klāsts dažādu ārīgu kosmētikas produktu. Lai šie produkti gan pildītu savu funkciju, gan būtu droši saules staru ietekmē, nepieciešams novērtēt kā ultravioletais starojums ietekmē to sastāvā esošās vielas. Tas ir būtiski, jo dažādām, tostarp dabiskām, izejvielām ultravioletās gaismas ietekmē rodas nevēlami efekti; zinātnieku valodā runājot, tās ir fototoksiskas un saules gaismas klātbūtnē var nodarīt ādas veselībai kaitējumu. Lai šādas vielas identificētu novērtētu drošību, ir pieejamas standartizētas metodes.

Pateicoties LU fonda un mecenāta SIA “Mikrotīkls” atbalstam, fototoksicitātes novērtēšanu iespējams veikt arī LU Bioloģijas fakultātē. Pētnieki, izmantojot testēšanas metodes un iegādātās iekārtas, ne tikai pēta vielu drošību, bet arī meklē jaunas vielas, kas ir ne tikai gaismas klātbūtnē drošas, bet spēj arī aizsargāt pret ultravioletā starojuma negatīvo iedarbību un veicināt ādas atjaunošanās procesus.

Ne tikai laboratorijās, bet arī ārstu praksēs un ražošanas cehos ir būtiski izvērtēt ultravioletās gaismas iedarbību, iespējas no tās izvairīties vai – tieši otrādi – izmantot, lai panāktu vēlamo efektu. Nešaubīgi, dermatologi vissīkākajās detaļās redz ultravioletā starojuma izraisītos nelabvēlīgos efektus ādas audos, nereti ne tikai ar estētiskās izmaiņas, bet jau smagas patoloģijas. Tieši dermatoloģijas sinerģija ar bioloģiju, farmāciju un šo nozaru speciālistu nepārtrauktā sadarbība ar uzņēmumiem ir ļāvusi pārvarēt būtiskus izaicinājumus efektīvu produktu izstrādē, un ir pieejams plašs ādas kopšanas, aizsardzības un atjaunošanas produktu klāsts. Pētījumu īstenošana un dažādu speciālistu sadarbība ļauj spert vēl vienu soli uz priekšu – balstoties ģenētiskajās analīzēs, atrast un pielāgot katra vajadzībām personalizētus ādas aizsardzības un kopšanas risinājumus.

Pilnais izdevums:ALMA MATER 2018#4