Helmuts Vinters

Mecenāts  Helmuts Vinters (Helmut Winter) (1935–2004) dzimis Štrālzundē, Vācijā. Literatūrzinātnieks, rakstnieks, kritiķis, filantrops, mākslas un mūzikas cienītājs un pazinējs, kaislīgs pianists. 2001. un 2002. gadā strādāja LU Humanitāro zinātņu fakultātē. 2004. gadā saņēmis LU goda doktora titulu.

H. Vinters studējis Greisvaldes (Universität Greifswald) un Berlīnes (Freie Universität Berlin) universitātēs, mācījies Bonnas seminārā (Studienseminar Bonn), bet doktora grādu ieguvis Gīzenas (Universität Gießen) Universitātē. Strādājis par vācu literatūras profesoru Bristoles, Ņujorkas, Buenosairesas, Ceilonas un citās universitātēs un augstskolās pasaulē. Pēdējos dzīves gados Vinters darbojās kā vieslektors Latvijas Universitātē, viņš strādāja Moderno valodu fakultātes (tagad Humanitāro zinātņu fakultātes) Ģermānistikas nodaļā un Literatūras un kultūras nodaļā.

Profesors 35 gadus darbojās laikrakstā Frankfurter Allgemeine Zeitung, kur viņš veidojis sleju par angļu literatūru, sniedzot lasītājiem ieskatu literatūras pasaulē. Savu darbību šajā laikrakstā Vinters sāka kā jauns akadēmiķis, salīdzinot indiāņa tēlu  E.M. Forstera un Hermana Hesses darbos. Viņš darbojās kā angļu literatūras komentētājs  savā slejā rakstīja par Fitdžeraldu, Faulkneru, K. Mansfieldi, Trollopi, Šteinbeku, D. Lessingu, H. Pinteru un daudziem citiem autoriem un viņu darbiem. H. Vinters regulāri rakstīja arī literatūras apskatus laikrakstos "Neue Zürcher Zeitung" un "Süddeutsche Zeitung".

Atbalsts

2006. gadā, pateicoties H. Vintera nozīmīgajam 5 122 eksemplāru grāmatu dāvinājumam, LU Bibliotēkas krājums tika būtiski papildināts ar izciliem izdevumiem.

Dāvinājumā ietverti izdevumi dažādās zinātņu nozarēs, bet īpaši daudz iespieddarbu ir literatūrzinātnē angļu un vācu valodā, kā arī angļu, amerikāņu un vācu daiļliteratūra angļu un vācu valodā.