No kreisās: LU Fonda izpilddirektore Laila Kundziņa, LU Botāniskā dārza direktors Uldis Kondratovičs, SIA "Madara Cosmetics" līdzīpašniece un vadītāja Lotte Tisenkopfa-Iltnere. Foto: Ritvars Stankevičs

Latvijas Universitātes Botāniskā dārza vēsturiskajā liepu alejā tika sakopti 65 alejā esoši un 13 alejas tuvumā augoši koki. Darba gaitā tika sakopti koku vainagi, lai palielinātu koku dzīvildzi un padarītu liepu aleju par drošāku vietu apmeklētājiem un darbiniekiem. 

Botāniskajā dārzā Holandes liepu aleja ir nozīmīgs kultūras, vēstures un dabas mantojums. Tā ir saglabājusies no Volfšmita muižiņas laikiem un alejas koku vecums tuvojas 200 gadiem. Alejas garums ir aptuveni 125 metri un to veido 65 Holandes liepas, kuras sasniegušas ~20m augstumu. Koki pirms daudziem gadiem ir galotņoti ~5m augstumā un šobrīd to pamatstumbri ir iztrupējuši. Lai saglabātu koku dzīvotspēju un palielinātu to stabilitāti, bija nepieciešama koku sakopšana.  Eksperti gadu gaitā bija snieguši rekomendācijas vairākiem iespējamiem koku kopšanas variantiem – no ļoti radikāliem līdz ļoti saudzīgiem. Pēc atkārtoti veiktā stāvokļa novērtējuma tika realizēts kokiem visdraudzīgākais variants – arboristi saglabāja koku dabisko vainagu, galotnes daļā samazināja koku augstumu par ~1m, saīsināja garos sānzarus, atslogojot stumbru nestspēju, izretināja vainagus galotnes zonā, izzāģēja sausos un bīstamos zarus, kā arī uzstādīja kokiem dinamiskās vainaga drošības sistēmas. Pēc veiktajiem darbiem aleja ir saglabājusi savu līdzšinējo vizuālo veidolu, un ir, cik vien iespējams, uzlabots drošības līmenis atrodoties zem koku vainagiem.  

Nozīmīga loma ir arī blakus alejai augošajiem kokiem, jo tie aizsargā alejas kokus no bojājumiem spēcīga vēja laikā. Pateicoties ziedotājiem, bija iespēja sakopt 13 alejas ziemeļu pusi “sargājošos” kokus - Biksbija riekstkoku, Ailantlapu riekstkoku, divus Mandžūrijas riekstkokus, divus sirdsveida riekstkokus, Eiropas lapegli, relikto metasekvoju, āra bērzu, divus parastos ozolus, divas parastās kļavas.  

Holandes liepu alejas un tai blakus augošo koku esošā stāvokļa novērtējuma un rekomendāciju turpmākai rīcībai sagatavošana un vainagu kopšanas darbi varēja notikt pateicoties AS “MADARA Cosmetics”  ziedojumam, ko saņēmām 2021. gada izskaņā (ziedojumu administrē Latvijas Universitātes fonds un AS “Balticovo” ziedojumam (ziedojumu administrē Latvijas Universitātes Absolventu klubs), ko saņēmām 2021. gada rudenī. Paldies par nozīmīgo ieguldījumu!  

Darba izpildītājs: SIA LABIE KOKI. Paldies par izcili paveikto darbu!  

Ziedojumu vākšanas kampaņa Botāniskā dārza koku uzturēšanai un kopšanai turpināsies visa gada garumā un ikviens var sniegt savu artavu, lai palīdzētu saglabāt un uzturēt vērtīgus kolekciju kokus, dižkokus un citus kokus, kuriem ir būtiska loma Botāniskā dārza un pilsētas ainavā, klimata veidošanā un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā. 


Ikviens ziedojums ir svarīgs! Iespēja ziedot ir pieejama ŠEIT.


Par  LU Botānisko dārzu  

Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs dibināts 1922. gadā un tā 15 hektāros var iepazīt Latvijas un pasaules augus - vairāk nekā 6000 dažādības. Kolekcijā ir sugas no dažādām pasaules vietām, tajā skaitā pasaulē retas un apdraudētas sugas, reliktie augi, pārtikā lietojamie, kā arī dažādi citi, kas pārstāv Āfrikas, Amerikas, Āzijas, Austrālijas un Eiropas dažādu silto klimatisko reģionu floru. Tropu tauriņu mājā ir iespējams piedzīvot tropu eksotiku: izjust tauriņu spārnu vēdas, augu smaržu un džungļu klimatu.  

Par LU fondu  

Jau kopš 2004. gada Latvijas Universitātes fonds nodrošina iespēju mecenātiem un sadarbības partneriem atbalstīt gan LU, gan citas vadošās Latvijas augstskolas, tā investējot Latvijas nākotnē. LU fonda prioritātes ir atbalstīt izcilākos studentus un pētniekus, veicināt modernas mācību vides izveidi, kā arī universitātes ēku būvi un rekonstrukciju.    

Par  akciju sabiedrību “MADARA Cosmetics”  

Akciju sabiedrība “MADARA Cosmetics” ir dibināta Latvijā 2006. gadā un šogad svinēja savu 15 gadu jubileju. Uzņēmums izstrādā, ražo un izplata Ecocert standarta sertificētus, dabīgus kosmētikas produktus. Produktu sastāvā tiek izmantotas kvalitatīvas, Latvijas dabā atrodamas sastāvdaļas, piemēram, gaileņu ekstraktu, bērzu sulu, augu cilmes šūnas. AS "MADARA Cosmetics" ir kļuvis par būtisku eksportētāju, relizējot ~70% apgrozījumu ārpus Latvijas. Pērn uzņēmums apgrozījis ~16 miljonus EUR, kas ir par ~30% vairāk nekā 2019. gadā. 

Dalīties

Saistītais saturs

Aicinām ziedot LU Botāniskā dārza rododendru stādījumu rekonstrukcijai!
06.05.2022.

Aicinām ziedot LU Botāniskā dārza rododendru stādījumu rekonstrukcijai!

Atzīmējot Pasaules Ūdens dienu, uzsākam sadarbību ar uzņēmumu VENDEN
22.03.2022.

Atzīmējot Pasaules Ūdens dienu, uzsākam sadarbību ar uzņēmumu VENDEN

MĒNEŠA MECENĀTS: AS MADARA Cosmetics
27.12.2021.

MĒNEŠA MECENĀTS: AS MADARA Cosmetics