Kristaps Morbergs

Visu laiku lielākais Latvijas Universitātes mecenāts.

Kristapa Morberga (1844-1929) dzimtā puse ir Zemgale, lauku mājas „Lielstrikaiši” Bukaišu pagasta Tērvetes novadā, kur viņš bijis jaunākais dēls daudzbērnu ģimenē, tāpēc uz palikšanu saimnieka kārtā tēva mājās nav varējis cerēt. Pēc laikabiedru nostāstiem 1864. gadā K. Morbergs ar pastalām kājās mērojis ceļu no savām dzimtajām mājām līdz Rīgai, kur iekārtojies darbā kā būvstrādnieks. 

Deviņu gadu laikā (1864-1873) viņš ticis pie turības – gan materiālas, gan garīgas. No neizglītota lauku puiša kļuvis par izglītotu tā laika vāciskās Rīgas namsaimnieku, kam pieder vairāku miljonu latu vērta mantība. K. Morbergs bijis vīrs ar stingru raksturu un īstu uzņēmēja garu. Reiz laikā, kad Rīgā sākusies nekustamo īpašumu krīze un bankas K. Morbergam teju draudējušas atprasīt kredītus, kas novestu uzņēmēju uz bankrota sliekšņa, K. Morbergs izrīkojies sekojoši – par vēl atlikušajiem līdzekļiem viņš Vācijā nopircis divus labākos zirgus un ar tiem devies greznās izjādēs pa Berlīnes un Rīgas ielām. K. Morberga parādīšanās ar dārgajiem rikšotājiem likusi noticēt Berlīnes un Rīgas baņķieriem, ka uzņēmēja finanšu stāvoklis ir vislabākajā kārtībā. Laikā, kad citi uzņēmēji veda pārrunas par bankrota procedūrām, K. Morbergs no bankām saņēma jaunus kredītus, kas ļāva pārlaist krīzi nekustamo īpašumu tirgū.


Goda plāksne „Augustes Mohrberg vasarnīca un botāniskais dārzs”
2009. gada 24. septembrī mecenātu pieņemšanā pie rektora prof. Mārča Auziņa (Morbergu vasarnīcā Jūrmalā, Dzintaru prospektā 52/54) mecenāta Kristapa Morberga sievas Augustes veidolā tērptā būtne (Linda Leen) kopā ar LU fonda valdes priekšsēdētāju prof. emer. Ivaru Lāci atklāja piemiņas plāksni „Augustes Mohrberg vasarnīca un botāniskais dārzs”.

Vairāk par Kristapa Morberga novēlēto vasarnīcu Jūrmalā, Dzintaru prospektā 52/54: www.morbergavasarnica.lv un vēstulē Morbergiem.
 


Atbalsts

K. Morbergs jau krietni pirms nāves nodarbinājusi doma par to, kā izlietot savus materiālos uzkrājumus cilvēces labā. Viņam bija ideāls mērķis – palīdzēt savai tautai pacelties garīgi un ētiski. Tāpēc visu savu mantu viņš ziedojis Latvijas Universitātei.

K. Morbergs testamentā izvēlējās Latvijas Universitāti par savu ģenerālmantinieci un 1928. gadā novēlēja tai astoņus namīpašumus Rīgas centrā un Jūrmalā. Savu mantojumu K. Morbergs atstāja ar mērķi padarīt augstākās izglītības iegūšanu pēc iespējas pieejamāku ikvienam Latvijas iedzīvotājam. No ienākumiem, kas tiek gūti namīpašumu apsaimniekošanas un naudas līdzekļu pārvaldīšanas, ik gadu tiek izmaksātas stipendijas Latvijas Universitātes un citu augstskolu studentiem.

2001. gadā tika atjaunota Kristapa Morberga vārdā nosaukto stipendiju piešķiršana.
 


Dižmecenātam 170

Ar piemiņas brīdi Lielajos kapos 2014. gada 18. septembrī un Kristapa Morberga stipendiātu tikšanos 2014. gada 25. septembrī K. Morberga dzīvoklī tiek pieminēta visu laiku lielākā Latvijas Universitātes mecenāta Kristapa Morberga 170. dzimšanas diena.

Piemiņas brīdī pulcējās Kristapa Morberga stipendijas saņēmēji, LU rektors, prof. Auziņš, LU fonda valdes priekšsēdētājs, prof. emer. Ivars Lācis un LU fonda darbinieki. Sanākušie uz Kristapa Morberga atdusas vietas izvietoja Latvijas karoga krāsās 170 ziedu klājumu. Par muzikālo fonu rūpējās Kristapa Morberga stipendiāte Elizabete Folkmane.

­


Stipendiāti

2018./2019. akad. g. stipendiāti: LU dabaszinātnes, medicīnas un dzīvības zinātnes Andis Draguns, Artūrs Šilaks, Haralds Baunis, Svjatoslavs Kistkins, Matīss Apinis, Helvijs Niedra, humanitārās zinātnes Līva Kukle, Alise Pokšāne, Toms Pāvils, Ieva Melgalve, Signe Viška, Laura Kļaviņa, sociālās zinātnes Anna Patrīcija Mālere, Marija Stefānija Skudra, Kristīne Sikora.

2017./2018. akad. g. stipendiāti: LU sociālās zinātnes Nora Ventaskraste, Anete Baltiņa , Anna Patrīcija Mālere , Marija Stefānija Skudra, Zane Kalniņa, humanitārās zinātnes Zane Višķere, Zane Katrīne Kļaviņa, Līva Kukle, Ieva Melgalve, eksaktās zinātnes Artūrs Šilaks, Daniels Krimans, Rimants Žogota, Annija Varkale, Krišjānis Rudus, Eva Emīlija Česle; RTU - Mārtiņš Lisovs, Mikus Puriņš, Emīls Garančs, Jānis Raivis Mucenieks, Raimonds Bogdanovičs, Ivo Liepa

2016./2017. akad. g. stipendiāti: LU - Austris Cīrulnieks, Zane Katrīne Kļaviņa, Estere Kalks, Līva Kukle, Svens Lurie, Nora Ventaskraste, Vilmārs Vesingi, Ļevs Rusilo, Rimants Žogota, Daniels Krimans, Marija Somoviča, Ērika Tomiņa, Laima Baldiņa, Alise Ella Pretkalniņa, RTU - Santa Bērziņa, Roberta Kazimjaņeca, Rūdis Rubenis, Sindija Virse, Inese Gusta, Hermanis Sorokins.