Jānis Dāvis

Mecenāts Jānis Dāvis (1867-1959) pazīstams kā Latvijas brīvvalsts laika uzņēmējs nekustamo īpašumu jomā, arī publicists, pedagogs un pretalkohola kustības vadītājs.

J. Dāvis dzimis Cesvaines (kādreizējā Grašu pagasta) “Puteņu” mājās 1867. gada 14. jūnijā. Savas izglītošanās gaitas sācis Kārzdabas pareizticīgo draudzes skolā, bet vēlāk, 1887. gadā, pabeidzis Baltijas skolotāju semināru, kā arī 1892. gadā – Viļņas skolotāju institūtu. Pēc tā strādājis par skolotāju vairākās vietās, piemēram, Talsos, Viļņā, Tērbatā un Rīgā, tomēr ārpus savas profesijas aktīvi darbojies atturības kustībā un citā sabiedriskajā darbā.

Dibinājis dažādas izglītības biedrības, kā arī atvēris skolas un vadījis vairākas atturības biedrības. Bijis arī vairāku laikrakstu, piemēram, “Tautas Balss”, redaktors.

Jānis Dāvis miris 1959. gada 7. oktobrī Dornštatē, Vācijā, vēlāk pārpelnots Ulmas krematorijā.

Atbalsts

Jānis Dāvis 1940. gadā savā testamentā novēlēja Latvijas Universitātei zemi un 5/6 daļas no ēkas Rīgā, K. Barona ielā 49, lai tajā ierīkotu studentu atturībnieku kopmītnes. LU piederošās ēkas daļas platība ir apmēram 3800 m2.

Paldies par atbalstu!