Latvijas Universitātes (LU) Vēstures un filozofijas fakultāte (VFF) 6. martā plkst. 15.00 LU Mazajā aulā aicina uz grāmatas “Latvijas Neatkarības karš 1918.-1919. gadā: Lielbritānijas kara flotes ziņojumi" atvēršanas pasākumu.

Jaunizdotā grāmatā “Latvijas Neatkarības karš 1918.-1919. gadā: Lielbritānijas kara flotes ziņojumi" / "The Latvian War of Independence 1918.-1019.: Reports of British Navy" dokumentēti Latvijas Neatkarības kara notikumi. Tās sastādītāji ir VFF profesors Ēriks Jēkabsons un fakultātes doktorants, Latvijas Kara muzeja vēsturnieks Klāvs Zariņš.

Šī grāmata pirmo reizi plašākai auditorijai atklāj svarīgākos dokumentus, kuri atspoguļo Lielbritānijas iesaisti Latvijas Neatkarības karā laikā no 1918. līdz 1920. gadam. Grāmata tapusi ar Lielbritānijas vēstniecības Latvijā, Latvijas Universitātes fonda un īpaši ar Richarda Zariņa piemiņas fonda dāsnu atbalstu.

Grāmatas atvēršanas pasākumā ar priekšlasījumu “1919. gads Latvijas vēsturē” uzstāsies profesors Aivars Stranga.

Jauno grāmatu unikālu dara tas, ka tajā apkopoti, oriģinālvalodā (angļu) un latviešu tulkojumā publicēti, kā arī ar komentāriem papildināti Lielbritānijas Nacionālajā arhīvā glabātie britu Karaliskās Kara flotes ziņojumi no Rīgas un Liepājas par militāro un politisko situāciju Latvijā no 1918. gada beigām līdz 1919. gada beigām, kad britu karakuģi un misijas bija aktīvi iesaistītas norisēs Baltijas valstīs. Dokumentos aplūkota arī Latvijas Pagaidu valdības situācija un smagie apstākļi valstī, kā arī tās darbība Liepājā, 16. aprīļa vācu apvērsums un A. Niedras valdības darbība, Cēsu kaujas, valdības atgriešanās Liepājā un Rīgā, vienotas Latvijas armijas izveide un cīņas ar Bermonta spēkiem, kurās aktīvi piedalījās arī britu jūrnieki, ciešot zaudējumus. Tas viss atspoguļojas dokumentos un komentāros, pie kuriem sastādītāji strādāja trīs gadus.

Dokumentus papildina plašs zinātnisks ievadraksts par britu misiju darbību sarežģītajos apstākļos, kādi bija izveidojušies Latvijā no 1918. gada beigām līdz 1919. gada sākumam.

Dalīties

Saistītais saturs

Tapusi grāmata par Lielbritānijas kara flotes lomu Latvijas Neatkarības karā
10.03.2020.

Tapusi grāmata par Lielbritānijas kara flotes lomu Latvijas Neatkarības karā

MĒNEŠA MECENĀTS. Zariņu ģimene: Altruisma priekšzīme
17.01.2019.

MĒNEŠA MECENĀTS. Zariņu ģimene: Altruisma priekšzīme