Sākot ar 2. novembri pēcpusdienu Latvijas Universitātes (LU) Muzeja Astronomijas ekspozīcijā būs apskatāms restaurētais Zvaigžņu globuss. Restaurācijas process norisinājās kopš 2021. gada un globuss ir uzskatāms par vienu no ievērojamākajiem un vērtīgakajiem LU Muzeja Frīdriha Candera un Latvijas astronomijas kolekcijas priekšmetiem.

 Zvaigžņu globusa diametrs ir 80 cm, tas ievietots korpusā uz trijkāja. Uz globusa attēlotas spožākās zvaigznes, kas savienotas ar līnijām, mitoloģiskās zvaigznāju figūras, Piena Ceļš, koordinātu tīkls un svarīgākās debess sfēras līnijas. Globusu sāka izmantot studentu apmācībai no 20. gs. 30. gadiem un līdz pat 80. gadu beigām.

2018. gadā LU Astronomijas institūts pārcēlās uz jaunām darba telpām LU Akadēmiskajā centrā Jelgavas ielā un  vēsturiskās Astronomiskās observatorijas telpas nonāca LU Muzeja izmantošanā. Zvaigžņu globuss ilgstošās lietošanas gaitā bija nopietni cietis un tam neatliekami bija vajadzīga restaurācija. Tika pieaicināta polihromā koka restauratore Sarmīte Balode, kas novērtēja bojājumus, izpētīja globusa uzbūvi, kā arī uzņēmās globusa restaurāciju. Globuss ir unikāls, jo pirmkārt, cita tik liela Latvijas teritorijā nav, bet galvenais - tā korpuss ir izgatavots no koka - visi citi senie globusi, gan lieli, gan mazi, pamatā tika gatavoti no papjē mašē.

LU Muzejs restaurācijas īstenošanai lūdza Latvijas Universitātes fondu ziedojumu vākšanai, kas tika uzsākta 2020. gadā. Neatsverams ieguldījums bija ziedotāju atbalsts, par ko LU Muzejs ir bezgala pateicīgs. Papildus ziedojumiem LU Muzejs piedalījās Valsts Kultūrkapitāla fonda projektu konkursā, iegūstot finansiālu atbalstu sarežģītajam restaurācijas procesam, kas norisinājās polihromā koka restauratores Sarmītes Balodes darbnīcā Mālpilī. Globusa restaurācija bija ļoti grūts un sarežģīts process, darba gaitā atklājās izpētes procesā nepamanītas papildus problēmas, talkā tika aicināti arī citi restauratori, līdz beidzot tika atrasta pati piemērotākā restaurācijas metode. Restaurācijas norisi atspoguļo globusa restaurācijas dienasgrāmata, ko sagatavojusi  Latvijas Universitātes Muzeja Frīdriha Candera un Latvijas astronomijas kolekcija krājuma glabātāja palīdze Gunta Vilka un ar to var iepazīties šeit.

Latvijas Universitātes Muzejs aicina ikvienu interesentu apmeklēt ekspozīciju, kā arī īpaši gaida katru, kurš ziedojis globusa atjaunošanas procesā, padarot sabiedrībai pieejamu vēl vienu unikālu un vēsturisku eksponātu. Pieteikšanās apmeklējumam - šeit.


Latvijas Universitātes fonds jau kopš 2004. gada nodrošina iespēju mecenātiem un sadarbības partneriem investēt Latvijas nākotnē, atbalstot gan LU, gan citas vadošās Latvijas augstskolas. LU fonda prioritātes ir atbalstīt izcilākos studentus, pētniekus un viņu vadītos projektus un pētījumus, veicināt modernas mācību vides izveidi, kā arī nodrošināt universitātes ēku būvi un rekonstrukciju.

Dalīties

Saistītais saturs

Latvijas Universitātē izstrādā jaunu metodi deguna gļotādas slimību diagnostikai
23.11.2023.

Latvijas Universitātē izstrādā jaunu metodi deguna gļotādas slimību diagnostikai

Sveicam jaunos LU fonda stipendiātus!
13.11.2023.

Sveicam jaunos LU fonda stipendiātus!

MĒNEŠA MECENĀTS: ziedojums zvaigžņu globusa restaurācijai
28.03.2023.

MĒNEŠA MECENĀTS: ziedojums zvaigžņu globusa restaurācijai

Zvaigžņu globusa restaurācija: norise un izaicinājumi
11.01.2023.

Zvaigžņu globusa restaurācija: norise un izaicinājumi