Kurts Hāgens

Mecenāts Kurts Hāgens (1916–2000) dzimis Rīgā 1916. gada 24. janvārī baltvācu-luterāņu ģimenē, bet Otrā pasaules kara laikā kopā ar māti Veru Hāgenu atstājis Latviju. Lielāko dzīves daļu pavadījis Austrijā un Vācijā. Mūžībā Kurts Hāgens aizgāja 84 gadu vecumā Hamburgā.

Kurta tēvs Kārlis dzimis 1875. gadā Aizputes pagasta Marzās. K.Hāgena māte Antonija Vera Hāgena dzimusi Liepājā Viljama Lemkes ģimenē 1879. gadā un bija mājsaimniece. Abi Kurta vecāki bija kurzemnieki un jaunībā dzīvoja Liepājā. Vēlāk tēvs nodarbojies ar tirdzniecību Rīgā un Kurts savu bērnību pavadījis Pārdaugavā, Kalnciema ielā. K. Hāgens nebija vienīgais dēls ģimenē – viņam bija vecāks brālis Rūdolfs, kurš dzimis 1912. gada janvārī Rīgā.

1925. gadā ģimene pārcēlās uz dzīvokli centrā – Dzirnavu ielā. Skolas gaitas K. Hāgens uzsāka Rīgas pilsētas 11. vācu pamatskolā, tur pabeidza piecas klases, taču sesto – pamatskolas pēdējo klasi – absolvēja Rīgas pilsētas 13. vācu pamatskolā ordinatora Blūmentāla klasē. 1930. gada jūnijā viņš tika uzņemts Rīgas pilsētas Vācu ģimnāzijas 1.a zēnu dabaszinību klasē. Pamatskolā Kurtam labāk padevās dabaszinības.

K. Hāgens iestājās arī ģimnāzijā, mācījās ordinatora Mittelštedta dabaszinību klasē. Ģimnāzijas laikā Kurtu interesēja sports – viņš bija iestājies Rīgas 1. velosipēdistu biedrības tenisa sektorā, tāpat papildus apguva arī angļu valodu.

Taču 20. gs. 30. gados Hāgenu ģimenes dzīve pajuka. No ģimenes Dzirnavu ielas dzīvokļa jau 1932. gadā aizgāja vecākais brālis Rūdolfs. Viņš apprecējās ar lietuvieti Staņislavu Gintilis un pārcēlās uz dzīvokli Mūrnieku ielā, vēlāk dzīvoja Stabu ielā un citviet. 1935. gadā izšķīrās Kurta vecāki, un janvāra beigās viņš ar māti pārcēlās uz dzīvokli Antonijas ielā, kur nodzīvoja tikai pāris mēnešus un vēlāk kopā ar māti apmetās Valdemāra ielā.

K. Hāgena kontakti ar Vāciju, domājams, aizsākās jau ģimnāzijas laikā – 1932. gada vasarā viņš saņēma ārzemju pasi ceļojumam.

Kā liecina K. Hāgena rakstītās vēstules, turpinājis izglītoties ārvalstīs. No 1936. gada maijam līdz 1937. gada augustam studējis Berlīnē, pēc tam no 1937. gada septembra līdz 1938. gada Vīnē studējis Tēlotājmākslas akadēmijā un ieguvis diplomu aktierspēlē. Pēc akadēmijas absolvēšanas izveidojis veiksmīgu aktiera un žurnālista karjeru. Darbojies Vīnes Burgteātrī un Vīnes kamerteātrī. 

Tā kā K. Hāgenam pašam nav bērnu, tad viņš nolēmis naudu novēlēt Latvijas studentiem, lai viņiem pavērtos iespējas studēt Vācijā. K.Hāgens vēstulēs rakstījis, ka viņš Latviju uzskatījis par savu dzimteni. 

1999. gada 25. martā visu savas dzīves iegūto mantu testamentā Kurts Hāgens novēl LU ar mērķi atbalstīt apdāvinātus studentus studijām pieredzes apmaiņā augstskolās Vācijā. 

2008. gadā 6. oktobrī biedrību un nodibinājumu reģistrā Latvijā reģistrēts nodibinājums „Kurt Hagen – Stiftung bei der Universitaet Riga/Lettland Fonds”. 

2010. gada aprīlī LU nodod līdzekļu uzraudzīšanu LU fondam (2,4 miljonus eiro).
 

Vairāk par K. Hāgena dzīvesgājumu: www.hagens.lv

 

Atbalsts

Kurta Hāgena novēlējums ļaus ik gadu studentiem doties pieredzes apmaiņas studijās uz Vācijas augstskolām. Stipendijas apmērs ir 7 000 eiro semestra studijām.

2019./2020. akad. gadā – Kristīne Treigūte (LU JF).

2016./2017. akad. gadā – Jānis Dzirkalis (LU BF), Madara Meļņika (LU JF) un Laila Moreina (LU JF).

2015./2016. akad. gadā – Elīna Didrihsone (LU BF), Olga Senkāne (LU VFF) un Toms Rēķis (LU ĶF).

2011./2012. akad. gadā pirmo Kurta Hāgena stipendiju saņēma LU VFF maģistrantūras studente Kintija Auziņa.

Paldies par atbalstu!