Anna Justīne Čakste-Rollins un Kāvušu Izglītības un kultūras fonds

Mecenāte Anna Justīne Čakste-Rollins (1936) dzimusi Rīgā. A. J. Čakstes-Rollins vectēvs ir LR pirmais prezidents Jānis Čakste, tēvs Konstantīns – LU JF profesors. 1944. gadā kopā ar māti un māsu devusies bēgļu gaitās uz Zviedriju, vēlāk nokļuvusi ASV, kur dzīvo arī tagad. Ieguvusi LU goda biedra statusu.

Kopš 1992. gada sadarbībā ar Latvijas Sarkano Krustu veica labdarības misiju, pārvaldot Dienvidkalifornijā dzīvojošo latviešu Jāņa un Millijas Kāvušu izglītības un kultūras fondu. Fonda mērķis bija atbalstīt Latvijas daudzbērnu ģimenes, kurās aug talantīgi bērni un kurās katrs ģimenes loceklis mīl darbu, dzimto novadu un vēlās iegūt izglītību.

Jāņa un Millijas Kāvušu dzimtas saknes meklējamas Zemgalē. Otrā pasaules kara beigās viņi aizceļoja no Latvijas un strādāja ASV. Kāvušu ģimenei nebija atvases, tāpēc viņu vēlme mūža garumā bija, dzīvojot pieticīgi, savus mūža ietaupījumus novēlēt daudzbērnu ģimeņu atbalstam Latvijā, lai veicinātu jauniešu studijas.

Pārvaldot Kāvuša izglītības un kultūras fondu, A. Čakste-Rollins izvēlējās jauniešus, kuriem izglītības iegūšana bija apgrūtināta, bet vēlme mācīties – dzīves mērķis.

A. Čakstei-Rollins īpaša interese bija par mazturīgiem un grūtos apstākļos esošiem studentiem, kuri zinības iegūst Latvijas Universitātē (LU), jo viņas ģimenei atmiņas ar LU saistās ar vectēvu Jāni Čaksti, kurš savā laikā lasīja lekcijas LU studentiem; tēvs Konstantīns Čakste bija iecienīts LU profesors; Millija Kāvušs studējusi LU filoloģiju, bijusi Konstantīna Čakstes studiju biedre un laba paziņa. 1920. gados visi šie cilvēki zināja, cik svarīga ir izglītība Latvijas nākotnei. LU studentiem sniegts atbalsts jau septiņu gadu garumā.

Annas Justīnes Čakstes-Rollins vēlējums stipendiātiem: „Man ir gandarījums palīdzēt studentiem iegūt izglītību – tā ir mūsu valsts nākotne. Izglītota sabiedrība un izglītoti pilsoņi spēs spodrināt Latvijas vārdu pasaulē, veidojot tai gaišāku nākotni. Izglītība un mērķtiecība ir veids, kā pārvarēt nabadzību un trūkumu. Tā tas bija pagātnē, tā ir šodien un būs arī nākotnē.”
 

Atbalsts

2005. gadā, iedibinoties stipendiju programmai „Ceļamaize”, A. Čakste-Rollins bija viena no pirmajām, kas atsaucās pievienoties stipendiju programmai. 

1999. gadā A.Čakste-Rollins atbalstīja Latvijas Universitātes 80. jubilejas gada pasākumus.

Kopš 2011. gada 10% no summas par Konstantīna Čakstes darba „Civiltiesības” pārdotajiem eksemplāriem nonāk LU Juridiskās fakultātes studentiem un vēl daudzām aktivitātēm. Līdz 2014. gada 1. novembrim tie ir 1 002,86 eiro. Pateicoties ziedojumam, 2014. gadā LU Juridiskās fakultātes auditorijās tika ieviesta mūsdienīga skaļruņu sistēma.

2011./2012. akad. g. atbalsts stipendijām „Ceļamaize” 3 770 eiro apmērā, arī 2012./2013. akad. g. un 2013./2014. akad. g. atbalsts stipendijām „Ceļamaize” – katrā gadā 3 770 eiro apmērā.

2014. gadā mecenāte atbalsta LU Lielās aulas ērģeļu restaurāciju 6 610 eiro apmērā, kā arī turpina atbalstīt stipendiju programmu "Ceļamaize" 2 200 eiro apmērā.

2015. gadā Čakstes-Rollins kundze turpina atbalstīt stipendiju programmu "Ceļamaize", ziedojot šim mērķim 3 320 EUR (3 850 USD).

2016. gadā mecenāte ziedo "Ceļamaize" stipendijai 3 020 EUR (3 500 USD).

 

Paldies par atbalstu!