Dagnija un Kaspars Krēsliņi

Mecenāte Dagnija Krēsliņa (1947) (dz. Stemme) ir trimdas bērns. 2. pasaules kara laikā Dagnijas tēvs, jelgalvnieks Kārlis Stemme, tika iesaukts un dienēja latviešu leģionā. Pēc kara viņš nokļuva Darmštatē (Darmstadt), Vācijā, kur viņš satika un apprecēja Laimdotu Zvirbuli. Pēc meitas Dagnijas dzimšanas 1947. gadā ģimene pārcēlās uz bēgļu nometni Eslingenā (Esslingen). 1950. gadā ģimene izceļoja uz Ameriku un apmetās uz dzīvi Longailendā (Long Island), Ņujorkas štatā. Dagnija un viņas brālis Egīls uzauga latviskā vidē un līdzās ar vecākiem aktīvi iesaistījās latviešu sabiedrībā.

1969. gadā Dagnija absolvēja Amerikas Universitāti (American University) Vašingtonā, D.C., kur Politisko zinātņu fakultātē ieguva bakalaura grādu starptautiskajās attiecībās un politiskās zinātnēs, specializējoties Krievijas un Austrumeiropas jautājumos. Studiju laikā Dagnija strādāja kā palīdze Amerikas Latviešu apvienības (ALA) birojā Vašingtonā un bija aktīva Vašingtonas latviešu sabiedriskajā dzīvē.
Sekojot savas krustmātes, zobārstes Elzas Smiltenes (dz. Zvirbule), 28.c., pēdās, studiju laikā Dagnija tika uzņemta latviešu studenšu korporācijā “Daugaviete”.

Pēc studiju beigšanas Dagnija strādāja kā administratīvā palīdze ASV Republikāņu nacionālās komitejas birojā (Republican National Committee) un kārtoja jautājumus, kas skāra etniskās grupas Republikāņu partijā. 1972. gadā Dagniju pieņēma kā asistentu Dr. M. Balzano (Michael P. Balzano) birojā Baltajā namā. Birojs bija atbildīgs par sakaru uzturēšanu ar etniskajām grupām, ar presi un ar etnisko grupu attieksmju veidošanu ar ASV prezidentu un viņa administrāciju.

No 1974. līdz 1984. gadam Dagnija kā ASV diplomāte strādāja ASV Miera korpusā (U.S. Peace Corps) un 1984. gadā Dagnija uzsāka darbu ASV Starptautiskās attīstības aģentūrā (USAIDU.S. Agency for International Development), specializējoties Āfrikas humānās palīdzības jautājumos, attīstības projektos un budžeta formulēšanā. 1991. gada septembrī, kad ASV atzina Latvijas un citu Baltijas valstu neatkarību, Dagnija sāka strādāt aģentūras Eiropas birojā kā pirmā Baltijas valstu nodaļas vadītāja. No 1991. līdz 1993. gadam Dagnija pārskatīja projektus Latvijā, kur USAID ieguldīja vairāk kā 25 miljonu ASV dolāru izglītības, lauksaimniecības, elektroenerģijas, demokrātijas veicināšanas, veselības un biznesa attīstības projektos. No 1993. gada līdz 1995. gadam Dagnija dzīvoja Rīgā, un bija ASV Miera korpusa direktore Baltijas valstīs.

No 1995. līdz 2000. gadam Dagnija bija ASV Starptautiskās attīstības aģentūras Kaukāza valstu nodaļas vadītāja. Pēc pensionēšanās 2002. gadā Dagnija turpināja 10 gadus strādāt kā konsultante ASV Starptautiskās attīstības aģentūrā.

Tā kā Dagnijas karjera ir bijusi saistīta ar starptautiskajām attiecībām un dažādu palīdzības programmu īstenošanu ārvalstīs, it sevišķi Latvijā, Krēsliņu ģimene cer, ka nākamo septiņu gadu laikā nāks vairāki jauni diplomāti, kuri Latvijai darīs godu.

1970. gadā Dagnija apprecējās ar Kasparu Krēsliņu.

Mecenāts Kaspars Krēsliņš dzimis Rīgā, un ir farmaceita Arnolda Krēsliņa un Vallijas Krēsliņas (dz. Lubaus) trešais dēls (pirmais dēls Jānis, otrais – Ansis). Pirms Otrā pasaules kara tēvam piederēja aptiekas Mālpilī, Rūjienā un Rīgā. Pagājušā gadsimta 30. gados tēvs bijis arī Rūjienas pilsētas galva. Tāpat kā tūkstošiem citu latviešu 1944. gadā ģimene devās bēgļu gaitās uz Austriju un Vāciju. Pēc četriem pavadītiem gadiem Eslingenas “dīpīšu” nometnē 1949. gadā ģimene devās uz Ameriku un apmetās uz dzīvi Ņūdžersijas štatā. Kaspars arī uzauga latviešu vidē, un ir aktīvi darbojies vairākās latviešu organizācijās – ALA, Vašingtonas Latviešu ev. lut draudzē, Latviešu Organizācijas Vašingtonā (LOV), un korp. “Lettgallia”. Kaspars ir beidzis Raidera Universitāti (Rider University), iegūstot bakalauru grādu biznesa attīstībā un grāmatvedībā, kā arī pabeidzis Džordža Vašingtona universitāti (George Washington University), iegūstot maģistra grādu biznesa pārvaldībā. Viņa ilggadējais maizes darbs bija kā valsts revidentam ASV Personāla vadības birojā (Office of Personnel Management (OPM)). 

Ģimenē ir divi dēli – Kristaps un Laris. Krēsliņi bieži ceļo uz Latviju, kur vecākais dēls Kristaps ar ģimeni (sievu Hannu un meitām Lūlū un Liviju) jau dzīvo kopš 2008. gada.  Pašreiz Kristaps ir restorāna “Enkura” īpašnieks Pāvilostā. Jaunākais dēls Laris ir mārketinga speciālists un kopā ar sievu Irīni un dēlu Igiju dzīvo Filadelfijā, Amerikā.

Atbalsts

Sadarbībā ar fondu "Friends of the University of Latvia" Krēsliņu ģimene dibina Diplomātijas stipendiju LU Sociālo zinātņu fakultātes maģistra studiju programmas "Diplomātija" studentiem. Šī stipendija tiek izmaksāta septiņus gadus, sākot ar 2019./2020. akad. gadu.

2019. gadā ziedo 35 000 ASV dolāru.

2021. gadā ziedo 12 000 eiro Diplomātijas stipendijai.


Stipendiāti

2023./2024. akad. gadā - Madara Virsniece un Auce Mūrniece.

2022./2023. akad. gadā - Madara Virsniece un Auce Mūrniece.

2021./2022. akaf. gadā - Sabīne Jansone.

2020./2021. akad. gadā - Roberts Kits un Sintija Nīcgale.

2019./2020. akad. gadā pirmās stipendijas iegūst Lauma Cīrule un Signe Gerinoviča.

Paldies par atbalstu!

MĒNEŠA MECENĀTS